Právo duševního vlastnictví (ochranné známky, průmyslové vzory, licence, zlepšovací návrhy)
- Potřebujete identifikovat duševní vlastnictví a jeho hodnotu ve vaší společnosti?
- Chcete zajistit lepší ochranu vašeho duševního vlastnictví?
- Máte nejasnosti o právech a povinnostech zaměstnanců v souvislosti s jimi vytvořeným duševním vlastnictvím?
- Porušují vaši konkurenti vaše duševní vlastnictví?
- Chcete spravovat vaše duševní vlastnictví efektivněji?
Právní úpravu týkající se duševního vlastnictví lze dělit na dva celky, a to jednak autorské právo, které je reprezentováno autorským zákonem, jednak práva průmyslového vlastnictví, jež jsou zakotvena ve více dílčích právních předpisech.
Ochrana průmyslového vlastnictví
V ČR se zabývá touto problematikou Úřad pro ochranu průmyslového vlastnictví. Patří sem například patenty, vynálezy, ale také rostlinné odrůdy. Zde se setkáme s pojmem ochranná známka. Ta by měla slovně, obrazem, nebo kombinovaně chránit odlišení služby nebo výrobku i jeho obalu od ostatních v dané kategorii.
Úřad průmyslového vlastnictví je jedním z ústředních orgánů státní správy České republiky a plní především funkci patentového a známkového úřadu. Do jeho působnosti však náleží nejen udělovat patenty na vynálezy a vést rejstříky ochranných známek. Průmyslovým vlastnictvím dnes rozumíme širokou škálu práv k tzv. nehmotným statkům jako jsou výsledky technické tvůrčí činnosti (vynálezy a užitné vzory), předměty průmyslového výtvarnictví (průmyslové vzory), jakož i práva na označení (ochranné známky a označení původu).
Systém ochrany práv k předmětům průmyslového vlastnictví spočívá v tom, že ke vzniku těchto práv je třeba výroku (rozhodnutí) státního orgánu, kterým je právě Úřad průmyslového vlastnictví. Práva k předmětům průmyslového vlastnictví se zapisují do rejstříků vedených Úřadem, které jsou veřejně přístupné, a zveřejňují se ve Věstníku Úřadu.
Ochranné známky
Ochrannou známkou je označení grafického znázornění, tvořené zejména slovy, písmeny, číslicemi, barvou, kresbou nebo tvarem výrobku či jeho obalu, určené k rozlišení výrobků nebo služeb. Zápisem do rejstříku získává vlastník ochranné známky výlučné právo tuto známku používat. Platnost zápisu je omezena zákonem na dobu 10 let, tuto dobu však vlastník může proti zaplacení poplatku prodloužit podáním žádosti o obnovu zápisu vždy o dalších 10 let.
Právní služby advokátní kanceláře by se v této oblasti dali shrnout zhruba takto:
Národní
- Přihláška ochranné známky, průmysl. vzoru / užitného vzoru se žádostí o zápis ochranné známky, průmysl. vzoru /užitného vzoru do rejstříku
- Převod přihlašovatele (tj. majitele/vlastníka/žadatele) ochranné známky;
- Změna názvu nebo sídla přihlašovatele (majitele/vlastníka/žadatele );
- Zápis dědice ochranné známky
- Žádost o obnovu /prodloužení ochranné známky či průmysl. vzoru/užitného vzoru
- Zápis zástavního práva, registrace exekuce, oznámení o prohlášení konkurzu, ukončení registrace zástavy, zrušení registrace exekuce, ukončení registrace konkurzu, registrace změny k zástavě, změna v osobě zástavního věřitele
- Námitka proti návrhu zápisu ochranné známky (jiného přihlašovatele) ochranné známky či zápisu EU (OP/ZO);
- Návrh na výmaz či zrušení ochranné známky či průmysl. vzoru
- Návrh na prohlášení ochranné známky za neplatnou
Mezinárodní
- Právní zastupování v řízení u WIPO / OHIM / jednotlivých národních úřadů regulujících průmyslová práva
- Zajištění kvalifikovaných překladatelských služeb
- Rešeršní služby – zjištění možné existence konkurence po celém světě
Jsme schopni poskytovat právní pomoc/rady již ve fázi, kdy je ještě věc, která má být v budoucnu ochráněna některým ze způsobů průmyslově-právní ochrany, zachycena prozatím pouze teoreticky s ohledem na záměr autora jednak ohledem k věci samotné, jednak s ohledem ke strategii, pomocí které se původce věci bude snažit věc zhodnotit.
Licenční smlouvy
Dále zhotovujeme licenční smlouvy, které mají být (eventuelně které záměrně nemají být) registrovány u Úřadu průmyslového vlastnictví. Jsme schopni připravit licenční smlouvy k různým předmětům, které mohou být předmětem autorskoprávní či průmyslově právní licence. V této souvislosti je vhodné poznamenat, že ne každá licenční smlouva musí povinně být registrována u Úřadu průmyslového vlastnictví. Ale samozřejmě platí, že ta licenční smlouva, která se zaregistruje, má „silnější“ právní ochranu proti protiprávnému zneužití předmětu licence než smlouva nezaregistrována. Předmět licence ( předmět ochrany ) je však pak přístupný i jiným osobám, než-li pouze konkrétním smluvním partnerům, a proto je na majiteli předmětu licence, zda-li se rozhodne pro „silnější“ právní ochranu a přístupnost předmětu licence třetím osobám nebo naopak, předmět licence má být pouze záležitostí konkrétních smluvních stran s důrazem na ochranu toho, co má být před třetími osobami v obchodním styku důsledně chráněno. Jako nejčastější předmět ochrany lze uvést např. know-how různorodého charakteru; užití software; užití ochranné známky, různé databáze apod.